Ziua de Curățenie Națională
15379
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15379,page-child,parent-pageid-15213,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_popup_menu_push_text_right,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,transparent_content,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,qode_advanced_footer_responsive_768,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Ziua de Curățenie Națională

Cea mai mare mobilizare națională pentru natură din România

Din 2009 pana în prezent, în cadrul Zilei de Curățenie Națională, peste 1.000.000 de voluntari au luat parte la acțiunile Let’s Do It, România! desfășurate la nivel național.

Curățenie în toată țara într-o singură zi, o cauză comună

Un concept unic în România, care a adunat împreună românii din toate categoriile sociale și jucători din toate sferele, de la companii la autorități, media, ong-uri sau persoane publice.

Peste 22700 de tone de deșeuri strânse

Din 2009 și până astăzi, am reușit să strângem la Ziua de Curățenie Națională deșeuri de toate tipurile – plastic, sticlă, deșeuri menajere, textile, metal. Procentul de reciclare a crescut de la 17% în primul an la 45% la ultima acțiune.

1900000

Voluntari implicați

22700

Tone de deșeuri colectate

2850000

Saci de gunoi colectați

400

COMPANII PARTENERE

1900

PRIMĂRII PARTENERE

2600

VOLUNTARI ORGANIZATORI

850000

ELEVI ȘI STUDENȚI VOLUNTARI

Susținătorii noștri

Cabral

Smiley

Andi Moisescu

Alex Dima

Amalia Enache

Adrian Despot

Holograf

Calin Goia

Ce spun partenerii nostri:

Imnul Let’s Do It, Romania!

Parteneri instituționali

Contacte ale coordonatorilor judeteni

Judet Nume Mail Telefon
Ilfov Valentin Krancevik valentin.krancevik@letsdoitromania.ro 0786470434
Alba Laura Bradila laurabradila@yahoo.com 0767229952
Arges Sutan Claudiu claudiusutan@yahoo.com 0725223351
Bihor Pop Mihai partizan_mihai@yahoo.com 0755800400
Bistrita Nasaud Cristian ȚETCU cristian.tetcu@letsdoitromania.ro 0722494865
Botosani Paul Vieru paul.vieru@letsdoitromania.ro/ paulvieru0303@gmail.com/paul_vieru2000@yahoo.com 0723189201
Brasov Iulian Dudita iulian.dudita@letdoitromania.ro 0745316406
Cluj Laura Gaina laura.macovei@letsdoitromania.ro 0742837310
Constanta Cosmin Barzan cosmin.barzan@letsdoitromania.ro 0742738836
Dambovita Sutan Claudiu claudiusutan@yahoo.com 0725223351
Giurgiu Mariana Mitroi marianamitroi33@yahoo.com 0742828922
Hunedoara Diana Eva Dinis diana.dinis@letsdoitromania.ro 0736473337
Harghita Otto Csergo csergo_otto@yahoo.com 0745263276
Mehedinti Mirela Rusu actintegrationro@gmail.com 0724414687
Maramures Pop Silvia popsilviaflorina@yahoo.com 0740855298
Mures Nicoleta Simion nicoleta.simion@letsdoitromania.ro 0740102843
Neamt Ploscaru Ioan senscivic@gmail.com 0747437300
Olt Spriniciatu Felicia feliwhy@yahoo.com 0742519013
Prahova Florentina Stan florentin.stan@letsdoitromania.ro 0728414679
Sibiu Ligione SB / Ligia Anton ligia.anton@letsdoitromania.ro 0722787625
Satu Mare Achim Natalia achim.natalia@gmail.com 0727301388
Suceava Daniel Lungu/ Gradinariu Florin daniel.lungu@letsdoitromania.ro / asociatiabiosilva@gmail.com 0755816926 / 0740899417
Tulcea Doina Taranu Doina.taranu@gmail.com 0751224157
Teleorman Luca Fanica fanica.luca@gmail.com 0723613686
Valcea Antoanela Enacache anto.enacache@gmail.com 0749193600
Vaslui Ștefania Durcan stefaniadurcan@gmail.com 0741925226
Vrancea Florin Grozavu florin@grozavu.ro 0728064206