Arta eco prin ochii studenților: 4 proiecte speciale Trash Art de la Universitatea de Arte din Iași și semnificația lor

Arta eco prin ochii studenților: 4 proiecte speciale Trash Art de la Universitatea de Arte din Iași și semnificația lor

Let’s Do It, Romania! a lansat în acest an un concurs național de artă ecologică și a încurajat elevi și studenți din toată țara să creeze opere de artă din materiale reciclabile. Aproximativ 5,000 de copii, adolescenți și tineri au spus da acestei provocări și au îmbinat imaginația și creativitatea cu responsabilitatea față de mediu. Concursul, denumit Trash Art, face parte din programul educațional Doers School, inițiat de cea mai mare mișcare socială din România. Elevi și studenți din licee și facultăți de artă, care nu fac parte din Doers School, și-au dorit să participe la acest concurs cu propriile viziuni. Tema a fost ,,Dacă deșeurile ar prinde viață”.

Iată cum au interpretat și transpus această temă studenții de la Universitatea Națională de Arte George Enescu din Iași.

Ultima scânteie – Mâna, ca un simbol al intervenției umane, o machetă din lemn, polistiren, sârmă și vinyl

Marco studiază la Facultatea de Arte Vizuale și Design din cadrul Universității Naționale de Arte George Enescu din Iași. Macheta pe care a creat-o pentru concursul Trash Art este o redare vizuală foarte puternică a faptului că omul este și rămâne responsabil pentru alegerea dintre indiferență și acțiune.

,,Lucrarea surprinde un moment de suspendare între distrugere și posibilitatea de a salva ceea ce a mai rămas. Mâna, ridicată dintr-un suport format din materiale abandonate, pare în același timp puternică și vulnerabilă, ca un simbol al intervenției umane într-un mediu deja afectat” spune Marco despre macheta sa.

Lucrarea a fost realizată printr-o tehnică mixtă de modelare și asamblare din lemn, polistiren, sârmă și vinyl. Forma antebrațului și a mâinii a fost construită pe o structură de susținere, peste care studentul a adăugat polistiren pe care l-a sculptat apoi manual. Sfera luminoasă adaugă o componentă funcțională și transformă obiectul într-un element decorativ iluminat.

,,Urmele roșii care curg pe suprafață sugerează consumul excesiv și impactul acțiunilor noastre asupra resurselor, transformând forma într-o expresie vizuală a degradării. Totuși, gestul mâinii nu este unul de renunțare, ci de căutare, de apropiere față de o sursă de lumină. Sfera luminoasă devine un punct de echilibru între trecut și viitor, între ceea ce a fost pierdut și ceea ce mai poate fi recuperat. Deși separată de mână, ea rămâne accesibilă, sugerând că schimbarea depinde de un gest conștient” a încheiat Marco prezentarea lucrării.

De la Ultima Scânteie, creată de Marco, care a primit premiu special în concursul Trash Art, trecem la Strigătul tăcut, realizat de Anastasia, și recompensat, de asemenea, cu premiu special, care constă în vouchere.  

Strigătul tăcut – Metaforă vizuală a naturii sufocate de gunoaie, o sculptură din paie de plastic, adeziv din silicon cald și sârmă

Anastasia a ales un mesaj ecologic simplu și puternic: ,,ceea ce aruncăm, se întoarce”. A dat formă unui pelican din paie de plastic, un material care, în realitate, îi amenință existența și poluează întreaga natură și calitate a vieții.

,,Pelicanul devine simbol al ecosistemelor acvatice, terestre și aeriene. Ciocul deschis, transformat în vază, sugerează un gest ambiguu: nu este clar dacă pasărea oferă sau cere ajutor. În loc de apă sau hrană, el „poartă” ceea ce l-a distrus, adică plasticul. Astfel, obiectul devine un paradox: frumos prin culoare și formă, dar construit dintr-un pericol invizibil normalizat” își descrie Anastasia sculptura.

Studenta a refolosit zeci de paie, pe care le-a lipit cu silicon cald și le-a montat, din interior, cu sârmă.

,,Lucrarea transmite ideea că deșeurile nu dispar, ci se transformă și revin în viața noastră sub alte forme. Pelicanul nu mai poate vorbi, însă forma lui devine un strigăt mut despre poluare, consum și responsabilitate. Natura nu mai poate absorbi excesul nostru, ci îl reflectă înapoi, transformând frumusețea în avertisment” a încheiat Anastasia prezentarea proiectului.

Coborâm în adâncuri și prezentăm lucrarea ,,Respirația Abisului”, ieșită din mâinile lui Gabriel Ionuț, care a primit premiu special în concursul Trash Art.

Respirația Abisului – metamorfoza deșeurilor din adâncuri, o machetă realizată din hârtie, polistiren, blat de lemn, plasă de aluminiu și aracet

Gabriel Ionuț, student la Facultatea de Arte Vizuale și Design Iași, e convins că nimic nu se pierde cu adevărat, ci se transformă sau este transformat. Astfel, a ales nu doar să folosească materiale reciclabile, ci să le transforme într-o poveste vizuală despre responsabilitate și imaginație și să facă un apel, spune el, la conștiința noastră ecologică. Ce simbolizează caracatița pe care a realizat-o? Viață, mișcare și mister.

,,Împletirea tentaculelor nu este doar un gest estetic, ci o metaforă a legăturilor dintre natură și om, dintre trecutul materialelor și noua lor identitate artistică. Lumina devine elementul care activează obiectul, îl face să pară viu, respirând precum ar fi o creatură renăscută din resturi. Tentaculele simbolizează fragilitatea ecosistemelor marine, iar lumina dintre ele devine un avertisment: natura încă strălucește, dar doar dacă o protejăm” explică Gabriel Ionuț.

Shelly – viața sub carapace, instalație realizată din sfoară de iută, conserve din metal, doze de aluminiu, placă de lemn, un balon și lumini LED

Tot o formă marină a construit și Paola, pentru a atrage atenția asupra deșeurilor care ajung de pe uscat în apă și afectează toate mediile de viață.

,,Forma inspirată de broasca țestoasă sugerează protecție, liniște și viață interioară, inspirată de ritmul lent și echilibrat al acestui animal. Lumina din interior, împletită printre fire, creează o atmosferă caldă și pune în valoare structura fragilă, dar rezistentă a carapacei. Contrastul dintre iută și metal evidențiază legătura dintre vulnerabilitate și durabilitate. În același timp, lucrarea transmite ideea că lucrurile considerate deșeuri, sau aparent simple, pot căpăta o nouă viață și pot deveni ceva frumos și util.”

Aceste patru lucrări arată că deșeurile colectate selectiv nu sunt doar gunoaie, ci resurse prețioase. Prin imaginație, creativitate, diverse tehnici, idei și mesaje simple, dar profunde, precum și un spirit civic și critic extrem de dezvoltat, studenții ne provoacă să privim cu atenție propriul comportament de consum.

Toate lucrările din concursul național Trash Art au fost analizate, votate de un juriu și premiate cu vouchere. Operele de artă din materiale reciclabile sunt în patrimoniul „Let’s Do It, Romania!” și vor continua să educe publicul în viitoarele campanii ecologice.

Felicitări tinerilor artiști pentru viziune și implicare! 💚

Share: